Сказ – інфекційний зооноз вірусної етіології, що характеризується переважними важким ураженням центральної нервової системи, що загрожують летальним результатом. Людина заражається сказу при укусах тварин.

Характеристика збудника

Сказ викликає РНК-рабдовирусами, що має пулевідной форму і володіє двома специфічними антигенами: розчинний AgS і поверхневий AgV &. У процесі реплікації вірус сприяє виникненню в нейронах специфічних включений – еозинофільних тілець Бабеша-Негрі. Вірус сказу досить стійкий до охолодження і заморожування, але легко інактивується при кип'ятінні, дії ультрафіолетового випромінювання, а також дезінфекції різними хімічними реагентами (лізол, хлораміну, карбонова кислота, сулема та ін.)

Резервуаром і джерелом сказу є Хижі тварини (собаки, вовки, кішки, деякі гризуни, коні і худоба). Тварини виділяють вірус зі слиною, контагіозний період починається за 8-10 днів до розвитку клінічних ознак. Хворі люди не є значущим джерелом інфекції.

Сказ передається парентерально, зазвичай під час укусу людини хворою твариною (слина, що містить збудника, потрапляє в ранку і вірус проникає в судинній русло).

В даний час є дані про можливість реалізації аерогенного, аліментарно і трансплацентарного шляхи зараження.

Люди володіють обмеженою природною сприйнятливістю до сказі, ймовірність розвитку інфекції у разі зараження залежить від локалізації укусу і глибини пошкодження і коливається в межах від 23% випадків при укусах кінцівок (проксимальних відділів) до 90% в разі укусу в обличчя і шию.

У третині випадків зараження відбувається при укусі диких тварини, в інших випадках винуватцем поразки людини сказу є домашні тварини і худоба.

У разі своєчасного звернення за медичною допомогою та проведення профілактичних заходів в повній мірі сказ у інфікованих осіб не розвивається.

Патогенез сказу

Вірус сказу проникає в організм через пошкоджену шкіру і поширюється по волокнах нервових клітин, до яких має виражену тропність. Крім того, можливе поширення вірусу по організму з током крові і лімфи.

Основну роль у патогенезі захворювання відіграє здатність вірусу пов'язуючи рецептори ацетилхоліну нервових клітин і підвищувати рефлекторну збудливість, а в подальшому – викликати паралічі.

Проникнення вірусу в клітини головного і спинного мозку призводять до грубих органічним і функціональним порушень роботи ЦНС. У хворих розвиваються крововиливи і набряк головного мозку, некроз і дегенерація його тканини.

У патологічних процес втягуються клітини кори півкуль, мозочка, зорового бугра і подбугорной області, а також ядра черепно-мозкових нервів. Усередині нейронів головного мозку при мікроскопії відзначаються еозинофільні освіти (тільця Бабеша-Негрі). Патологічне переродження клітин веде до функціональних розладів органів і систем через порушення іннервації.

З центральної нервової системи вірус поширюється в інші органи і тканини (легені, нирки, печінку та залози внутрішньої секреції та ін.) Попадання його в слинні залози веде до виділення збудника зі слиною.

Симптоми сказу

Інкубаційний період сказу може становити від кількох тижнів при локалізації укусу на обличчі або шиї до декількох місяців (1-3) при впровадженні збудника в області кінцівок. У рідкісних випадках Інкубаційний період затягувався до року.

Сказ протікає з послідовною зміною трьох періодів.

У початковому періоді (депресії) відзначається поступове зміна поведінку хворого. У рідкісних випадках депресії передує загальне нездужання, субфебрилітет, біль в області воріт інфекції (як правило, вже зажівшіх до початку захворювання рани). Іноді (вкрай рідко) місце проникнення збудника знову запалюється.

Зазвичай в цьому періоді клініка обмежується проявами з боку центральної нервової системи (головний біль, розлади сну, втрата апетиту) і психіки (апатія, пригніченість, дратівливість, пригніченість і напади страху). Іноді хворі можуть відчувати дискомфорт у грудях (ніяковість), страждати розладом травлення (зазвичай запорами).

Розпал захворювання (стадія порушення) настає на 2-3 день після появи перших ознак депресії, характеризується розвитком різних фобій: боязнь води, повітря, звуків і світла. Гідрофобія – боязнь води – заважає хворим пити. Характерна поведінка – при протягуванні склянки з водою, хворий з радістю його бере, але спроба випити рідина викликає приступ паралізуючого страху, призупинення дихання і хворий кидає склянку. Однак не завжди сказ супроводжується гідрофобією, що може утруднить діагностику. При прогресування захворювання хворі страждають від сильної спраги, але зважаючи сформувався рефлексу навіть вид і шум води викликають спазми дихальних м'язів. Аерофобія характеризується нападами ядухи у зв'язку з рухом повітря, при акустофобіи і фотофобией така реакція спостерігається на шум і яскраве світло. Напади задухи короткочасні (кілька секунд), їх супроводжують спазми і судоми мімічної мускулатури, зіниці розширені, хворі збуджені, відчувають панічний жах, кричать, відкидають голову назад. Спостерігається тремтіння рук. Дихання під час пароксизмів переривчасте, свистяче, вдих – галасливий. У диханні задіяна мускулатура плечового пояса. У цьому періоді хворі перебувають у агресивно збудженому стані, багато кричать, схильні до безсистемної агресивної активності (метушаться, можуть вдарити або вкусити). Характерна гіперсалівація.

З прогресування захворювання напади збудження стають все частіше. Відзначається втрата ваги, надлишкове потовиділення, виникають галюцинації (слухові, зорові і нюхові). Тривалість періоду порушення становить 2-3 дні, рідше подовжується до 6 діб.

Термінальна стадія хвороби – паралітична. У той період хворі стають апатичні, їх рухи обмежені, чутливість знижена. Зважаючи стихання фобічних пароксизмів виникає помилкове враження, що хворому стало краще, однак в цей час швидко піднімається температура тіла, розвивається тахікардія і артеріальна гіпотензія, виникають паралічі кінцівок, а в подальшому і черепно-мозкових нервів. Поразка дихального і судинорухового центру викликає зупинку серцевої діяльності та дихання і смерть. Паралітичним період може тривати від одного до трьох днів.

Діагностика сказу

Є способи виділення вірусу сказу з ліквору і слини, крім того, існує можливість діагностики за допомогою реакції флюоресцирующим антитіл на биоптатах дерми, відбитках рогівки. Але зважаючи трудомісткості і економічної Недоцільність Ці методики не застосовуються в широкій клінічній практиці.

В основному діагностику здійснюють на підставі клінічної картини і даних епідеміологічного анамнезу. До діагностичних методиках, які мають прижиттєвий характер, також відносять біопробу на лабораторних тваринах (новонароджених мишах). При зараженні їх виділеним з слини, ліквору або слізної рідини вірусом, миші гинуть через 6-7 днів.

Гістологічною аналіз тканини головного мозку померлого хворого дозволяє остаточно підтвердити діагноз у випадку виявлення в клітинах тілець Бабеша-Негрі.

Лікування сказу

В даний час сказ є невиліковним захворюванням, терапевтичні заходи носять паліативний характер і направлений на полегшення стану пацієнта. Хворі госпіталізуються в затемнену Шумоізольовані палату, їм призначають симптоматичні засоби: Снодійні і протисудомні препарати, знеболюючі, транквілізатори. Харчування і регідратаційної заходи здійснюють парентерально.

Зараз йде активне випробування нових схем лікування з допомогою специфічних імуноглобулінів, імуномодуляторів, гіпотермія головного мозку і методик інтенсивної терапії.

Прогноз при сказі

Сказ є смертельним захворюванням: летальний результат наступає в 100% випадків розвитку клінічної симптоматики.

Профілактика сказу

Профілактика сказу в першу чергу спрямована на зниження захворюваності середовища тварин і обмеження ймовірності укусу бродячими і дикими тваринами людини.

Домашні тварини в обов'язковому порядку піддаються планової вакцинації від сказу, декретованих категорії громадян (працівники ветеринарних служб, собаколовів, мисливці і т.д.) проходять імунізації антирабічною вакциною (трикратне внутрішньом'язове введення). Через рік проводиться ревакцинациями і надалі в разі збереження високого ризику зараження, рекомендується повторення імунізації кожні три роки.

У разі укусу тварини обов'язково проводиться комплекс заходів, спрямованих на запобігання сказу: рана промивається медичним спиртом, обробляється антисептиками, накладається асептична пов'язка, після чого слід негайно Звернутися в травматологічному пункті (або до хірурга або фельдшера ФАП). У найкоротші терміни проводиться курс профілактичної антирабічної вакцинації (сухий інактивованою вакциною) і пасивної імунізації (антирабічний імуноглобуліну). Схема профілактичних ін'єкцій залежить від локалізації укусу, глибини рани і ступеня забруднення слиною.

Кiлькiсть переглядiв: 189

Коментарi